Kanada uluslararası öğrenciler için çok popüler bir eğitim ülkesidir. Kanada eğitim kurumlarının uluslararası öğrencileri ülkede kalış süreleri boyunca her konuda destek veren uluslararası ofisleri vardır. Oryantasyon, dil desteği ve danışmanlık verilen hizmetlerden bazılarıdır.

Yabancı bir ülkede yaşamaya alışmak zor olsada yapılması gerekenler ve sorumluluklarımız hakkında doğru bilgilendirilerek bu adaptasyon dönemini kolaylaştırır.

Konaklama Seçenekleri

Geçici Konaklama

Oteller

Birçok otel seçeneği geçici konaklama için uygundur. Rezervasyonlar özellikle turist sezonlarında önceden yapılmalıdır. Otellerin çoğu kredi kartı kabul eder ve rezervasyonu kendiniz direk olarak veya kendi ülkenizdeki bir acenta aracılığı ile yapabilirsiniz. Servis,fiyat ve kalite otelden otele değişmekle birlikte öğrenciler genellikle geceliği C$35-C$250 arasında değişen otelleri tercih ederler.

Hosteller (Youth Hostels/YMCA)

Hostellerde kalmak geçici ve ucuz bir konaklama yöntemidir. Konaklama imkaları öğrenciler tarafından ortak kullanılır. Fiyat günlük olarak hesaplanır ve otellerin çoğundan daha düşüktür. Bir Kanada Hosteli, Kanada Hosteller Birliği tarafından onaylı olmalıdır. Fiyatlar değişiklik göstermekle birlikte gecelik C$10-C$20 civarındadır.

Okul Tarafından Sağlanan Konaklama

Yurtlar

Birçok okulun kendi kampüsleri içinde veya yakınında yurtları vardır. Yurtlar genellikle kız erkek yurtları olarak ayrıdır. Odalar genellikle mobilyalıdır, büyüklükleri ve kaliteleri odadan odaya değişir. Birçok yurdun ortak banyo,mutfak ve kuru temizlemeleri vardır. Bazı yurtlarda günlük yemek çıkaran kafeteryalarda mevcuttur. Fiyatlar okuldan okula değişmekle birlikte genellikle C$3,000-C$7,500 civarıdır.

Aileler Yurdu (Family Housing)

Birçok üniversite aileleri ile birlikte eğitime gelen öğrencilerin birlikte konaklayabilmeleri için tasarladıkları aile yurtları vardır. Bunlar genelde kampüs içinde bulunur ve 2 yatak odası, bir özel mutfak, tuvalet ve banyo vardır. Genellikle yemek servisi yoktur, aileler mutfaklarında kendi yemeklerini hazırlarlar. Bu konaklamanın ücretleri bölgeden bölgeye değişmekle birlikte genellikle bir akademik yıl için C$3,200 ile C$8,000 arasındadır. Genellikle bu tip konaklama için bekleme listesi vardır, bu imkandan yararlanmak isteyen ailelerin geliş tarihlerinden mümkün olduğunca erken okula bildirmeleri tavsiye edilir.

Aile Yanı Konaklama

Birçok Kanadalı aile uluslararası öğrencileri kabul ederler. Bu öğrencilerin özellikle İngilizcelerini ilerletmesi ve Kanada’nın günlük yaşamına daha kolay alışabilmeleri için yararlı bir konaklama şeklidir. Bu tip konaklama da öğrenci Kanada’da eğitim aldığı sürece Kanadalı bir ailenin yanında kalır. Konaklama okul tarafından ayarlanır ve bunun için uygun aileler seçilir. Rahatlık ve semt evden eve değişmekle birlikte, en uygun eşleştirmenin yapılabilmesi için tercihlerinizi önceden okula bildirmenizde yarar vardır. Birçok okul öğrencinin okul temsilcisi veya yanında kalacağı aile tarafından havaalanından karşılanmasını organize edebilir, öğrenci okula başvuru yaparken bu konuda bilgi almalıdır. Ücretler yerlere göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle aylık C$400-C$800 civarıdır.

Kampüs Dışı Konaklama

Ev Kiralama
Ev kiralamak öğrenciler için başka bir seçenektir ancak kalite, fiyat veya uygunluğun çok değişken olduğu unutulmamalıdır.Kiralık suitlerin fiyatları aylık C$400- C$1500 arasında değişebilir. Kiralar özellikle belli başlı şehirlerde pahalıdır ve boş daire bulmakta zor olabilir.

Müstakil bir ev kiralamak genellikle pahalıdır, ev içinde suit kiralamak öğrenciler arasında popülerdir. Suitlerin kendi özel mutfak,banyo,tuvalet ve yatak odaları bulunur ve genellikle kampüse yakın olanlarını bulabilirsiniz.

Daire kiralamak ta başka bir seçenektir. Bunlar genellikle bir mutfak, banyo,tuvalet, 1 veya 2 yatak odasını içinde bulundurur. Birçoğu mobilyasızdır.

Boş ev,daire,suitlerle ilgili ilanları haftalık yerel gazetelerde bulabileceğiniz gibi okulunuzdan da bu konuda yardım alabilirsiniz.

 

Ev sahibinizle kontratınızı titizlikle yapmalısınız. Birçok ev sahibi hasar depoziti ister ve kiralar genellikle aylık ödenir. Öğrenciler kontratlarını imzalamadan önce dikkatlice okumalıdırlar.

0 Yorum:


  •  yazmış:


Asağıdaki arama formunu kullanın

Arama formu sitenin tüm içerği içinde aradığınız kelimenin geçtiği sayfaları bulup listeler

Ya da

Direk bize sorun

ankara@west-edu.com
×