Yaz Kampları, Dil Okulları, Üniversiteler, Master ve MBA Programları, Sertifika ve Diploma Programları ve Staj programları ile eğitim hayatına büyük hizmetler veren Kanada güvenli yaşamı ile eğitim alanındaki vazgeçilmezliğini koruyor.

Kanada

Kanada’da eğitim gören öğrencilerin çalışmaları kanunlarla yasaklanmıştır fakat üniversite ve master öğrencileri kampüs içinde haftada 20 saati aşmamak şartı ile çalışma imkanı bulabilirler.

Üniversite, Master ve MBA programlarına dahil olan öğrenciler, mezuniyetlerinden sonraki bir yıl çalışma hakkı kazarak referanslarına yurtdışındaki iş deneyimlerini de ekleyebilme olanağına sahip olacaklardır.

Kanada hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki Kanada Rehberi sayfalarımıza göz atınız.

Kanada Eyaletleri

British Columbia(BC)

Başkenti: Victoria
Kanada’nın en batısındaki eyalet olan British Kolombiya Kuzey Amerika’nın en dağlık bölgelerinden biridir. Kıyılarının konumundan dolayı Pasifik ve Asya’ya açılan kapı olarak değerlendirilir. Alberta, Yukon bölgesi ve Alaskayi da içeren bir çok ABD eyaleti ile komşudur. BC, Şubat ayı başlarında açan çiçekleriyle nispeten ilimli bir iklime sahip olduğunu gösterir.

BC, hem Kanadalılar hem de yabancılar için ilgi çekici bir yer olduğundan, her yıl 40,000 kişi bu eyalete yerleşmektedir ve şu anki nüfusu 3.3 milyonu aşmış durumdadır. Kuzey Amerika’nın Pasifik kıyılarında en büyük kuru yük limani olan Vancouver, 2 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yaparak Kanada’nin 3. büyük şehri konumundadır. BC’de, Kuzey Amerika’daki ikinci büyük Çin topluluğu bulumaktadır. Ayrıca, 60.000′den fazla Hint, 16,000′den fazla Japon asıllı kişi burda yaşar. Victoria, Vancouver adasının doğu kıyısında, ABD’deki Seatlle’in 85 mil kuzeybatısında yer alır. Eyaletin başkentinde 308,000 kişi yıl ortalamasında ılıman olan Akdeniz iklimi etkisinde yasar. Victoria’daki temel iş kolları kamu hizmetleri ve turizmdir.

Alberta

Başkenti: Edmonton
British Columbia’nın yanındaki Alberta, ülkenin en batidaki ikinci eyaletidir. 600,000 kilometrekarelik bir alana yayılan eyalette 2 milyondan fazla kişi yaşamaktadır. Alberta doğuda Sasketchewan Eyaleti, batıda Rocky Dağlari ve British Columbia Eyaleti, kuzeyde Nortwest Territories ve güneyde ABD’deki Montana eyaleti ile komşudur.

Alberta dünyaca ünlü Calgari Sergisi’ne ev sahipliği yapar.

Alışveriş için West Edmonton Alışveriş Merkezini ziyaret edebilirsiniz. Kanada’nın en büyük alışveriş merkezi’nin içinde arıca bir otel, parklar ve birçok gece kulubü bulunmaktadır. Doğa tutkunları ve açıkhava aktivitelerinden hoşlananların mutlaka görmesi gereken yerler arasında Rocky Dağları ve Jasper Ulusal Parkı en başta yer alır.

Ontario

Başkent: Toronto
Kanada’nın endüstri ve finans merkezi olan Ontario dünyaca ünlü Niagara Şelaleleri ile Kanada’nın başkenti Ottawa’ya ev sahipligi yapmaktadır. Ontario, doğuda Quebec, batıda Manitoba, kuzeyde Hudson Körfezi ve James Körfezi, güneyde St.Lawrence Nehri ve Great Gölü ile çevrilidir. Kanada’nın ikinci büyük eyaleti olan Ontario Fransa ve İspanya’nın toplamından daha büyük bir alanı kaplamaktadır ve 11 milyonluk bir nüfusu barındırır. Toronto’da, çok çeşitli kültürel ve ekonomik aktivite imkanları, CN Tower gibi -dünyanın en uzun yapısı- birçok görülmeye değer yer bulunmaktadır. Ontario’da çok sayıda Fransız asıllı yaşamaktadır.

Quebec

Başkenti: Quebec Şehri
Quebec, Fransa’dan 3, İngiltere’den 7 kat daha büyük yüzölçümü ile Kanada’nın en büyük eyaletidir. Ontario, New Brunswick, Labrador ve ABD ile komşudur. Quebec’lilerin yaklaşık %80′i tarihi ve doğal güzellikleriyle bilinen St. Lawrence nehrinin kıyıları boyunca uzanan şehir merkezlerinde yaşar. Quebec’in toplam 7 milyonluk nüfusunun 5 milyonundan fazlası Fransız asıllıdır ve Quebec’lilerin %82’sinin anadili Fransızcadır . İyi Fransız Restoranları, çok güzel alışveriş merkezleri ve çok çeşitli eğlence olanakları Montreal’i Dünyanın en Güzel Şehirleri sıralamasında en üstlere taşır. 3 milyon nüfuslu Montreal zengin tarihi, modern kültürel aktiviteleri ile ünlenmiştir. Eğer Quebec’e yolunuz düşerse dünyanın en büyük bahar festivali olan ve Quebec City’de her yıl kutlanan karnavalı kaçırmamalısınız.

Nova Scotia

Başkenti: Halifax
Nova Scotia’nin 580 km uzunluğundaki kıyıları Atlantik Okyanusunun sularıyla çevrilmiştir: Fundy Körfezi, Northumberland Boğazı, St.Lawrence Körfezi. Geniş, buzsuz ve derin su limanlarının oluşturduğu coğrafî konumu, bölgenin ekonomik gelişiminin temel faktörüdür. Eyalet denize olan uyumlu yakınlığı sayesinde oldukça gelişmiştir – eyalet uçsuz kıyıları, fener kuleleri ve balıkçı kasabaları ile donanmıştır. 55,491 kilometrekarelik alanı ile eyalet Danimarka’dan daha geniştir. 920,000 kişilik nüfusun %80′inin kökleri İngiliz Adalarındandır. Ikinci sırada yer alan Fransız asıllı nüfus, ikamet edenlerin %18′ini oluşturur. 320,000 kişilik nüfusuyla, Halifax metropolitan bölgesi, metrekareye düşen insan sayısı olarak en yoğun nüfuslu bölgedir.

Bölgenin çok zengin bir tarihi vardır ve bu etrafını çevreleyen sularda yaşanan efsanelerle doğrudan ilgilidir. Tarihi balıkçı köyleri ve deniz fenerlerine bölgenin hemen hemen her yerinde rastlayabilir, bu doğal güzellikleri keşfetmek için çok çeşitli turlardan birine katılabilirsiniz.

Manitoba

Başkenti: Winnipeg 
Minerallere ve tarıma dayalı bir ekonomisi olan Manitoba Kanada’ nın ortasında ve ülkenin 3 düzlük bölgesinden biridir. Ontario, Saskatchewan, Nunavut, Hudson Körfezi ve ABD ile komşudur. Manitoba çok sayıda etnik grubun merkezidir. Bölgede yeni Kanada vatandaşları ve Kanada göçmenlerine destek veren 700 den fazla kurum bulunmaktadır. Eyalet nüfusunun 60% ı başkent Winnipeg’de yaşamaktadır.

Manitoba doğal güzellikleri ile ünlüdür, bölgede çok sayıda göl ve parklar bulunur.

New Brunswick

Başkenti: Fredericton
Etkileyici bir kültürel çesitliliğe sahip New Brunswick Eyaleti Kanada’nın doğusundaki kıyı eyaletidir. Nova Scotia, Quebec ve Amerika’daki Maine eyaleti ile komşudur. 3 tarafı sularla çevrilidir, bunlar; St.Lawrence Körfezi, Northumberland Boğazı ve Fundy Koyu’dur. Kuzeyden güneye 322 kilometre, ve doğudan batıya 242 kilometre boyunca uzanan eyalet neredeyse dikdörtgen bir görünümdedir. New Brunswick, toplamda %35′in Fransızca konuştuğu 723,900 kişilik bir nüfusa sahiptir. Bunun önemli bir sebebi New Brunswick’te yaşayan 50,000 kişilik Acadian topluluğudur. Acadia, geçmisi 1500′lü tarihlere dayanan eski bir Fransız kolonisidir.

New Brunswick Dünya’nın İstakoz Merkezi olarak bilinir. Bir ziyafetin ardından St.Andrews’da deniz kenarında Golf dersleri alabilir veya tüple dalabilirsiniz.

Newfoundland

Başkenti: St.John’s 
Kanada’nın en doğusundaki eyalet Kuzey Atlantik ile karşı karşıyadır ve Kuzey Amerika’nın kuzeydoğusunda yer alır. Eyalet iki farklı coğrafyayı içerir. Newfoundland ve Labrador. Eyaletin tarihi kurucuları 16.yüzyıl Bask balina avcılarından, ünlü Viking savaşçılarına kadar uzanır. Eyaletin şu anki nüfusu, çoğunu 1700′lerin sonu ve 1800′lerin başlarında Güneybatı İngiltere ve İrlanda asıllı göçmenlerin oluşturduğu 570,000 kişidir. Yerleşim ve nüfus dağılımını oluşturan temel öğe balıkçılık endüstrisidir. Bölge aynı zamanda balinaları izlemek için en uygun yer olma özelliğini taşır. Balıkçılık için geleneksel bir temel oluşturan Avalon Yarımadası ve kuzeydoğu Newfoundland, nüfusun yoğun olarak bulunduğu bölgeler olma özelliğini sürdürmektedir. Adanın tarihi ticaret merkezi ve başkenti olarak St.John’s, yaklaşık 173.000 kişilik nüfusu ile eyaletin en büyük şehridir.

Prince Edward Island

Başkenti: Charlottetown
Prince Edward Adası 280 km uzunluğunda olduğundan her köşesini keşfetmek mümkündür. Engin toprakları ve uyumlu iklimi Prince Edward Island’i her türlü ürünün yetiştirilmesine uygun bir yer yapar. Topraklarının yarısı işlenmiş olduğu için bölgeye “Bahçe Eyaleti” adı takılmıştır. Bölge kızıl toprağı, kumsalları ve 800 km uzunluğundaki plajlarıyla ünlüdür. 1991′de Prince Edward Island’in nüfusu 130,000 idi. 33,000 kişilik nüfusu ile Charlottetown adanın tek şehir merkezi konumundadır. Prens Edward Adası oldukça genç nüfusa sahiptir – nüfusun yaklaşık %38′i, 25 yaşın altındadır. Bisikletle gezme ve uzun yürüyüşler bölgede en çok tercih edilen aktiviteler olmakla birlikte aynı zamanda adanın 29 parkını gezmek içinde en iyi yöntemdir. Ada boyunca uzanan beyaz kum plajları Kuzey Amerika’nın en çok ziyaretçi çeken yerlerindendir.

Saskatchewan

Başkenti: Regina
Kanada’nın “ekmek sepeti” olarak adlandırılan Saskatchewan ovaları ve buğday tarlaları ile ünlenmiştir. Kanada’nın batısında konumlanan bölge; Manitoba, Alberta, Northwest Territories ve ABD ile komşudur. Sasketchewan’in nüfusu yaklaşık 1 milyon, yani Kanada nüfusunun %3.6’si kadardır. Saskatchewan’da yaşayanların çok çeşitli etnik kökenlerden gelmiş olmaları eyalete özgü “çeşitli halkların gücü” sloganının neden kullanıldığını anlatmaktadır. Sahip olduğu uçsuz bucaksız topraklar ve geniş gökyüzü, eyaleti etkileyici güneş batımları ile ünlendirmiştir.

NORTHWEST TERRITORY

Başkenti: Yellowknife
Batıda Yukon, güneyde ovalar, kuzey ve doğuda Nunavut ile çevrilmis olan bölgedir. Bölgenin ekonomisini madencilik oluşturmaktadır.

Nunavut

Başkenti: Iqaluit
%60′i 25 yasin altında olmak üzere yaklaşık 25,000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Kışların yaklaşık 9 ay sürdüğü bölgede yılın hemen hemen tamamında yerler karla kaplıdır. Madencilik, karides ve deniztarağı balıkçılığı, avcılık, sanat ve el isi üretimi temel endustri kollarıdır.

Yukon Territory

Başkenti:Whitehorse
Kanada’nın kuzeybatısında bulunan bölge Alaska ile komşudur. Oldukça geniş bir alana sahip olmasına rağmen sadece 28.000 kişilik bir nüfusa sahiptir.

 

0 Yorum:


  •  yazmış:


Asağıdaki arama formunu kullanın

Arama formu sitenin tüm içerği içinde aradığınız kelimenin geçtiği sayfaları bulup listeler

Ya da

Direk bize sorun

ankara@west-edu.com
×