Sosyal Güvenlik Numarası (Social Security Number)

Sosyal güvenlik numarası 9 rakamlı bir numaradır. Amerika’ya gelir gelmez sosyal güvenlik numarası edinmek size birçok konuda kolaylık sağlayacaktır. Bu numara işe girerken, ev kiralarken, banka hesabı açtırırken, ehliyet alırken, kredi kartına başvururken ve daha birçok durumda sizden talep edilebilir. Sosyal Güvenlik numaralarını Sosyal Güvenlik İdaresi’nden (Social Security Administration) alabilirsiniz. Sosyal güvenlik numarası alabilmeniz için en azından öğrenci olmanız ya da yasal olarak çalışma hakkına sahip olmanız gerekmektedir. (Bazı eyaletler yabancı uyruklu öğrencilere sosyal güvenlik numarası vermemektedirler. Bulunduğunuz eyalette bu numarayı edinip edinemeyeceğinizi öğrenmek için okulunuzdaki uluslararası öğrenci bürosu yetkililerine danışınız.) Eğer Amerika’ya turist olarak geliyorsanız sosyal güvenlik kartı almanıza gerek ve izin yoktur. Evli olarak gelmeniz durumunda eşlerden biri F-2 refakatçi vizesiyle geliyorsa bu vize ile de sosyal güvenlik numarası alınamaz..

Sosyal Güvenlik Numaramı almak için ne yapmalıyım?

Sosyal Güvenlik numarası almak için öncelikle size en yakın olan Sosyal Güvenlik İdaresi’ni (Social Security Administration) bulmanız gerekir. Bu konuda okulunuzdan yardım alabilir ya da internetten yararlanabilirsiniz. Başvuru formunu (application form) Sosyal Güvenlik İdaresinden ve okulunuzun uluslararası öğrenci servisinden ücretsiz olarak elde edebilirsiniz. Başvuruyu, formu doğru ve açık bir şekilde doldurarak, bizzat kendiniz yapmanız gerekir.

Başvuru sırasında yanımda neler bulundurmalı ve nelere dikkat etmeliyim?

Başvurunuzu yaparken doldurduğunuz başvuru formuyla beraber, (I-20) öğrenci belgenizi, pasaportunuzu, pasaportunuza iliştirilmiş olması gereken I-94 kartınızı ve varsa “Green Card”ınızı mutlaka bulundurmanız gerekir. Bunun dışında beraberinizde okul öğrenci kimliğinizi ve diğer göçmenlik (immigration) belgelerinizi bulundurmanız da yararlı olabilir. Başvuru sırasında dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta başvuru işlemlerinizi kabul eden yetkiliden başvurunuzun yapıldığına dair imzalı bir belge istemektir. Sosyal Güvenlik Kartınız başvuru formunda belirttiğiniz adrese birkaç hafta içinde postalanacaktır. Sosyal güvenlik numaranız elinize ulaştıktan sonra gerekli yerlere bildirip, numaranızı ezberledikten ya da hatırlatıcı bir kağıda yazdıktan sonra kartınızı güvenli bir yerde saklamanızı tavsiye ederiz.

Sosyal Güvenlik Numaramı vermem gereken yerler nerelerdir?

Öncelikle okulunuzun öğrenci işlerine kartınızın bir kopyasını vermelisiniz. Bunun dışında ev veya araba kiralarken, banka hesabı açtırırken, ehliyet alırken ve daha bir çok işlemde numaranızı belirtmeniz gerekebilir.

Sosyal Güvenlik Vergisi nedir ve benim bu konudaki sorumluluklarım nelerdir?

Sosyal Güvenlik Vergisi Amerika’da çalışan herkesin ödemesi gereken bir vergidir. Bu vergiler Amerikan vergi sisteminde çalışanı korumak açısından gereklidir. Amerikan vatandaşı değilseniz, yani F-1 öğrenci vizesi ya da J-1 değişim programları (exchange programs) vizesi bulunduruyorsanız, bu vergiden yükümlü olmazsınız. Eğer bu vizelerden birine sahipseniz ve yasal olarak çalışabiliyorsanız işvereninize bu durumunuzu belirtmelisiniz. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız İşveren Vergi Klavuzu (Employer’s Tax Guide) ya da Yabancılar için Amerika Vergi Klavuzu (US Tax Guide for Aliens)’na bakmalarını önerebilirsiniz.

0 Yorum:


  •  yazmış:


Asağıdaki arama formunu kullanın

Arama formu sitenin tüm içerği içinde aradığınız kelimenin geçtiği sayfaları bulup listeler

Ya da

Direk bize sorun

ankara@west-edu.com
×