YURTLAR

ABD’de her okulun yurdu yoktur. Yaklaşık 3300 okulun %70 inde yurt vardır. Yurtların çoğu üniversite kampüsünün içerisindedir. Odalar genelde 2 kişilik olmakla birlikte tek kişilik odalar da mevcuttur. (bazen 3-4 kişilik odalar da olabilir.Odaların hepsinde yatak,masa ve dolaplar mevcuttur. Çarşaf, yastık, battaniye ise genelde olmayıp ABD’de yada Türkiye’den ayrılmadan tedarik edilebilir. Yurtlarda genellikle kat tuvaletleri ve banyoları vardır. Bazı okulların yurtlarında ise bu olanaklar her odada olabilmektedir. Yurt binalarında, çamaşırhane, TV odaları, jimnastik salonları, kafeterya ve/veya restaurantlar ve ses geçirmez odalar mevcuttur. İsteğe bağlı odalara telefon, TV ve ihtiyaç halinde bilgisayar, klima, kablolu TV başvuru karşılığı aynı gün bağlanabilir.

Yurt yemekhanelerinde ve/veya restaurantlarında farklı kültürden öğrencilere hitap edebilecek yemekler servis edilmektedir. Öğrenci isteğe bağlı yemek servisi alabilir yada bu ihtiyacını yemekhane dışında restaurant, fast-food vs farklı yerlere de giderebilir. ,

AİLE YANI KONAKLAMA

Aile yanı konaklama özellikle ABD’de dil eğitimi alan öğrenciler için en sağlıklı konaklama şekli olarak bilinir. Okulların bulunduğu bölgede belirli kriterler göz önünde tutularak aile yanı konaklama programına alınmış ailelerin yanında, tek kişilik ya da çift kişilik odada konaklama imkanı sağlar. ABD’ye eğitim için gelmiş öğrencilerin Amerikan kültürünün içinde bir aile ile İngilizcesini daha kolay geliştirme şansı vardır.

Bu programdaki aileler okul tarafından seçilerek programa alınmış aileler olabileceği gibi okulun anlaşmalı olduğu bir aile yanı konaklama şirketi de bunu organize ediyor olabilir.

Aile yanı konaklama seçeneği yurt konaklama ve ev kiralama seçeneklerine kıyasla daha düşük ücretlidir.

ABD’DE EV KİRALAMA

ABD’deki okulların konaklama birimlerinde farklı konaklama şekilleri için öğrenciye bilgi verilmektedir. Ev kiralama için bu birimlerden yardım alınabilir. Çoğu zaman kiralık ev ilanları ya da oda arkadaşı ya da ev arkadaşı arayan kişilerin ilanları bu birimlerin panolarına asılır.

ABD’de ev kiralayabilmek için farklı şartlar geçerlidir. Öncelikle ev kiralamak isteyen öğrencinin ev sahibinin isteğine göre bir süre için kontrata imza atması gerekmektedir. Bu süre çoğunlukla 1 yıldır. Fakat daha kısa süreli kira kontratları hatta çok sayıda olmasa da aylık kontrat yapan ev sahipleri ya da siteler bulunabilir. Kontrat süresi öğrencinin evde oturması zorunlu tarihleri belirtmektedir. Bu tarihin bitiminden önce evden çıkılması durumunda öğrencinin depozit olarak yatırdığı ($500-$1000) miktar yanacaktır. ABD’de ev kiralama için kiralayan kurum, site yönetimi ya da şahısa maddi olarak yeterlilik gösteren belgelerin sunulması gerekmektedir. Bu belge banka referans mektubu olabilir. Ayrıca bazı ev sahipler, kurum ya da site yönetimleri ABD’de ikamet eden bir garantör isteyebilir.

ABD’de kiralanacak evlerin çoğunda beyaz eşya olarak bilinen buzdolabı, fırın, ocak, bulaşık makinesi, klima vs. vardır. Ayrıca tüm mobilyaların bulunduğu eşyalı evlerde kiralanabilir. Bu tip evlerin kirası daha fazla olacaktır. Çoğu zaman kiraya elektrik, su, ısınma gibi giderlerde dahildir. ABD’de ev kiraları şehre, bölgeye, semte ve evin durumuna göre değişiklik göstermektedir.


 

0 Yorum:


  •  yazmış:


Asağıdaki arama formunu kullanın

Arama formu sitenin tüm içerği içinde aradığınız kelimenin geçtiği sayfaları bulup listeler

Ya da

Direk bize sorun

ankara@west-edu.com
×