Kabul Belgesi (I-20)

I-20 formunda adayın kabul edildiği okulun ismi, fakültesi, banka referans mektubunda gösterilmesi gereken miktar ve okula son başvuru tarihi belirtilir. Bu form, okullarda ancak ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı göçmen ve muhaceret bürosu tarafından tayin edilen 1-2 kişi (Göçmen bürolarında bu kişilerin kayıtları mevcuttur) tarafından düzenlenebilen bir formdur ve aynı zamanda okula kabul ve ABD’ de öğrenci statüsünde kalma iznidir. I-20 formunun kaç sene geçerli olduğu formda belirtilir ve bu süre okul tarafından uzatılabilir. ABD içinde okul transferi yapabilmek için mutlaka yeni okuldan I-20 formu almak gereklidir. Kabul edilen bir okuldan alınan bir I-20 formunu aday en az bir sömestir kullanmak zorundadır, aksi taktirde sınır dışı edilebilir. I-20 formunu elde eden bir aday vize başvurusu yapar.

Vize verildikten sonra I-20 formu pasaportta vizenin verildiği sayfaya kapalı zarf içinde zımbalanır ve ancak ABD’ye girişte görevliler tarafından açılabilir.

ABD’de I-20 verilen okula gitme zorunluluğu vardır. Eğer öğrenci okulunu değiştirmek isterse(minimum 2 ay sonra) göçmen bürosuna başvurması gerekir. Bu başvuruda, öğrencinin okulda kaldığı süreye ve okuduğu üniversiteden “Release Form” adı verilen ilişik kesme belgesinin olup olmadığına bakılır. Öğrenci ancak daha önceki okuldan release formu aldıktan sonra transfer olacağı/okuduğu okulun öğrencisi sayılır.

Bir öğrenci, gideceği okulun yurtlarında kalacaksa muhakkak I- 20′ si olmak zorundadır. Turistik vizeyle ABD’ ye giden kişiler okul yurtlarında kalamazlar. Aile yanlarında veya kiralık yerlerde kalabilirler. Bunun içinde de kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.

Ayrıca öğrenci, ABD’ den her çıkışta I-20 formunun arka tarafını okula imzalatması gerekir. Aksi taktirde ABD’ye giriş yapamaz. Okulun yeni bir I-20 vermesi veya öğrencinin eskisini okula gönderip imzalattırması gerekir.

DS-2019

DS-2019 formu da I-20 formunun bir benzeridir. Bu form dönüşü şart olan J-1 vizesinin temininde kullanılır. DS-2019 için okullar başvuru yapar ve okullara sınırlı sayılarda verilir. Ayrıca DS-2019 formlarının iptali yoktur, öğrencinin maddi ve manevi tüm hakları yanar.

0 Yorum:


  •  yazmış:


Asağıdaki arama formunu kullanın

Arama formu sitenin tüm içerği içinde aradığınız kelimenin geçtiği sayfaları bulup listeler

Ya da

Direk bize sorun

ankara@west-edu.com
×