ABD’deki yüksek öğrenim kurumları’nın tümü ücretlidir. Bu okullar ücretlerini genellikle şu şekilde açıklar: Tuition&Fees, Room&Borad, Health Insurance, Books & Supplies, vs. Okullardaki ücret politikası ise ikiye ayrılır.

In state ücreti: Okulun bulunduğu eyalette oturma hakkına sahip olanlar, ya da belirli süredir o eyalete vergi ödeyenler için düzenlenmiştir.
Out-of-state ücreti: Okulun bulunduğu eyalette oturmayanlar ve yabancı uyruklu talebeler için öngörülen ücrettir.

In state ücretler, devlet üniversitelerinde genel olarak özel üniversitelerdeki ücretin yarısı kadardır.

Her eyalette, özel üniversitelerin okul ücretleri, devlet üniversite ücretlerinin yaklaşık iki katıdır. Ayrıca ABD’de her eyalette üniversitelerin fiyatları özel veya devlet statüsüne ve eyalet vergi sistemine göre değişir. Eyaletlerde çalışan kişilere uygulanan eğitim vergi kesintisi farklıdır. Eğitim vergi kesintisinin yüksek olduğu eyaletlerde eğitim giderleri, eğitim vergi kesintileri daha düşük eyaletleri oranla daha yüksektir. Okul ücretlerini etkileyen bir diğer unsur ise okulların hangi özel kuruluşlar tarafından desteklendiğidir.

ABD’de bulunan üniversitelerin okul ücretleri o okulların verdiği eğitim kalitesini belirlemez. Şunu da belirtmekte fayda vardır ki, ABD’deki okulların ücretleri sanıldığının tersine Türkiye’deki özel okullardan pek farklılık göstermez. Türkiye’de özel okulların fiyatları $4000-$10.000 civarındadır. Buna yeme-içme, servisler, sosyal etkinlikler, vs.’yi eklediğimizde bu rakam en az $8000 olacaktır. ABD’de okul ve konaklama ücretleri dahil $8000 ödeyerek eğitim alabileceğimiz pek çok okul bulunmaktadır.

Bunlara ek olarak ABD’de lisans düzeyinde bir okuldan diğer bir okula transfer olunabilir. Dolayısıyla bir öğrenci ilk 2 yılında eğitim ücreti daha düşük bir okul seçerek, son iki yılında bir diğer okula transfer olabilir. Bu bağlamda bakıldığında ABD’deki kolejlerin pek çoğunda bunu yapma şansı vardır. Fakat unutulmamalıdır ki öğrencinin tasarruf edebilmesi için alacağı derslerden başarılı geçmesi gerekmektedir. Aksi takdirde öğrenci aynı dersleri tekrar almak zorunda kalacaktır.

0 Yorum:


  •  yazmış:


Asağıdaki arama formunu kullanın

Arama formu sitenin tüm içerği içinde aradığınız kelimenin geçtiği sayfaları bulup listeler

Ya da

Direk bize sorun

ankara@west-edu.com
×