Sierra College Amerika’nın Kalifornia eyaletinde 2 yıllık önlisasn derecesi sunan bir devlet kolejidir. 1936 yılında kurulan okul kuzey Kalifornia’da yer alan Nevada dağlarının eteklerinde yer almaktadır. Okul Kalifornia eyaletinin başkenti Sacremento ya 20 dakika San Francisco ya 2 saat uzaklıktadır. Sierra Koleji Batı Amerika’daki okulları denetleyen WASC akreditasyonuna sahiptir. Yaklaşık 20000 öğrenciye sahip Sierra Kolejinde 120-170 arasında değişen sayılarda uluslar arası öğrenci eğitim almaktadır.

Amerika’da lisans derecesi alabilmek için kolej ve üniversitelerde 4 yıl eğitim almak gerekmektedir. Öğrenciler ilk 2 yıl fakülte altında genel eğitim alırlar(İngilizce, Matematik, Sosyal Bilimler vs) Pek çok öğrenci ilk iki yıl eğitimi için Sierra Kolejini seçmektedir. Böylelikle öğrenci ilk iki yıl daha düşük ücretle öğrenim görebilir. Ve Amerika’ya alışma devresini kolejde tamamlar ve daha sonra seçeceği üniversitede 2 yıl daha okuyarak lisans derecesi almaya hak kazanır.

2+2 sisteminde eğitim uluslararası öğrencilere daha küçük bütçelerle ilk 2 yıl Amerikan eğitim sistemine alışma ve daha sonra kendileri için en iyi okulu seçebilme imkanı tanır.

TRANSFER İŞLEMLERİ

Sierra Kolejinde öğrenim gören öğrencilerin %50 si üniversite transfer amacını gütmektedir. Transfer işleminin doğru ve sağlıklı yapılabilmesi için her öğrencinin bu doğrultuda yönlendirilmesini ağlayan eğitimli danışmanlar bulunmaktadır. Siera Kolejinde eğitim alan her öğrenci ilk sömestrden itibaren danışmanı ile düzenli ilişki içerisindedir. Öğrenciler her sömestr en az 1 kez bir araya gelmek zorundadırlar. Ayrıca Sierra Koleji Transfer Merkezi öğrencilerin transfer olanaklarını en iyi şekilde değerlendirebilmesi için üniversitelere geziler organize eder. Böylelikle öğrenciler üniversite görevlileri ile tanışıp, kampüs olanaklarını değerlendirme imkanını bulur. Ayrıca Sierra Koleji farklı üniversitenin temsilcilerini Transfer Günü çerçevesinde ağırlar. Üniversite Temsilcileri Sierra Kolejinde, öğrencilere bilgi verir.

SIERRA KOLEJİNDE YER ALAN POPÜLER ÖN LİSANS PROGRAMLARI

Muhasebe, Ziraat, Sanat, İşletme, Kimya, Çocuk Gelişimi, İletişim Bilimi, Bilgisayar Bilgi Sistemleri, Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Teknolojisi, Elektronik, Mühendislik, Moda Ticareti, Jeoloji, Yönetim, Pazarlama, Müzik, Hemşirelik…

KABUL ŞARTLARI

Sierra Kolejine başvuru için gerekli iki ana şart bulunmaktadır. Başvuru sahibinin lise diplomasına sahip olması ve lise süresince alınan derslerin genel ortalamasının belli bir başarı düzeyinde bulunması gerekmektedir.

Ayrıca ana dili İngilizce olmaya tüm öğrencilerin minimum 450 TOEFL skoru ile başvuru yapması gerekmektedir.

İngilizcesi yetersiz öğrenciler Sierra Kolejinin İngilizce Hazırlık eğitiminde yararlanabilirler. Hazırlığa devam eden çğrencilerin İngilizce seviyeleri belli bir düzeye ulaştığında öğrencilere, daha sonra California eyalet üniversitelerine transfer edilebilecek kredi verilir. Böylelikle öğrenciler dil eğitim alırken ön lisans derlerini de almaya başlayabilir ve bu kredileri daha sonra transfer olacakları okula saydırabilirler.

Öğrencilerin okula Güz, Bahar ve Yaz dönemleri için başvuru yapabilirler. Öğrenciler başvurularini semester başlangıcından en geç 1 ay öncesine kadar yapmalıdırlar.

KONAKLAMA İMKANLARI

Siera Koleji öğrencilerine 3 farklı konaklama imkanı sunmaktadır.

Çok az kolejde sağlanan kampüs içi yurt konaklama imkanı bunlardan biridir. Yurtta kalmak isteyen uluslararası öğrencilerin biraz erken başvurması gerekmektedir. Uluslar arası öğrecilere Amerikalı bir oda arkadaşı verilmektedir. Yan yana inşa edilmiş iki yurt binası bulunmaktadır. Tüm odalar çift kişiliktir ve her odada iki adet çift kişilik yatak, iki adet gardrop, 1 adet şifonyer, 2 adet çalışma masası ve sandalye bulunmaktadır. Yurtlarda çamaşır odası ve mikro dalga bulunmaktadır. Yurtlarda mutfak bulunmaktadır ayrıca öğrenciler yurda giriş yaptıktan sonra yemek planına dahil olabilirler.

Bir Amerikan aile ile birlikte yaşamak isteyen öğrenciler için aile yanı konaklama imkanı bulunmaktadır.

Yada öğrenciler okula yakın bir apartman kiralamak isteyebilirler. Konaklama ofisi öğrencilerin ev kiralaması konusunda yardımcı olmaktadır.

EĞİTİM MALİYETLERİ

Sierra Kolejinde 12 kredi alınan her sömestr 6.039 USD’dir. Eğitim, Konaklama,yemek,sağlık hizmetleri ve kişisel harcamalar için yıllık bütçe 15.000 USD civarındadır.

0 Yorum:


  •  yazmış:


Asağıdaki arama formunu kullanın

Arama formu sitenin tüm içerği içinde aradığınız kelimenin geçtiği sayfaları bulup listeler

Ya da

Direk bize sorun

ankara@west-edu.com
×