Seattle Central Community College(SCCC), Washington Eyaletini’nin Seattle Şehri merkezine 5 dakika uzaklıkta bulunan 2 yıllık bir okuldur.

Seatle; kültürel çeşitliliği ve coğrafi güzellikleri ile Amerikanın en yaşanabilir şehirlerinden biri olmakla birlikte, aynı zamanda; dünyanın software merkezi, Amerika’nın önde gelen biyoteknoloji merkezlerinden biri, havacılık endüstrisi için ana merkezlerden biri olmakla ve sahip olduğu tıp ve sağlık konularında lider araştırma merkezleri ile dikkat çeker.

Okul çeyrek sömestr sistemi ile 4 dönemde eğitim vermektedir. Dönemler;
Kış Dönemi: ocak başından, mart sonuna kadar
Bahar Dönemi: nisan başından, haziran ortasına kadar
Yaz Dönemi: haziran sonundan, ağustos sonuna kadar
Güz Dönemi: eylül sonundan, aralık ortasına kadar

SCCC’nin 10,000 öğrencisinin 700 ü uluslar arası öğrencilerdir. Okulun;

 • Birçok transfer programı(öğrenciler mezun olduktan sonra Amerika’nın seçkin üniversitelerine 3. veya 4. sınıftan devam etme imkanına sahiptir),
 • 30 dan fazla profesyonel/teknik programı (Biyoteknoloji, İşletme, Bilişim Teknolojileri, Grafik Dizayn, Ticari Fotoğrafçılık, vb) bulunmaktadır.

Sunulan Program ve Servislerden Bazıları :

 • İngilizce Programı (Intensive ESL)
 • College Bridge ( Yarı İngilizce Programı(ESL) , yarı kolej)
 • Kolej transfer dereceleri
 • On-line olarak Associate of Arts transfer programı
 • Uluslararası staj programı
 • Kısa süreli sertifika programları(3-9 aylık)
 • Lise tamamlama
 • Danışmanlık hizmetleri

Uluslararası öğrencilerin büyük çoğunluğu, kolej transfer programına devam etmektedir. 2 yılı tamamlayan öğrenciler, 4 yıllık üniversitelere geçiş yaparak diplomalarını bu üniversitelerden alabilirler.

İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI ;

Seattle Central Institute of English: Başlangıç seviyesinden, high intermadiate seviyesine kadar toplam 3 seviyeden oluşan genel İngilizce programıdır. Öğrenciler haftanın 5 günü günde 5 saat İngilizce dersinden oluşan 10 haftalık programlara; güz, kış ve bahar dönemlerinde katılabilir, yaz döneminde de 8 haftalık program seçeneğinden yararlanabilirler. Bu programı bitirdikten sonra öğrenciler 3 ileri seviye İngilizce programından birine devam edebilirler. Bunlar; College Bridge, ESP Program ve Advanced English Programı.

College Bridge Program: Öğrencilerin İngilizcelerini geliştirirken aynı zamanda transfer edilebilir en az 13 kredilik ders aldıkları bir programdır. Bu programı başarıyla tamamladıktan sonra Seattle Central Community College’ nın full-time programlarına TOEFL skoru almaksızın kayıt olunabilir.

English for Special Purposes Program(ESP): Bu programda öğrenciler; Business Concepts, American Studies veya International Communication alanlarından birinden sertifikalarını alırlar. ESP öğrencileri ayrıca, gönüllü stajda yapabilirler.

Advanced English Program: Öğrenciler, 2 dönemlik bu programda ileri İngilizce okuma, yazma ve iletişim becerilerini geliştirmeye yönelik dersler alırlar. Seçilebilecek dersler arasında; ileri yazma ve dilbilgisi, ileri okuma, Cross Cultural Communication ve TOEFL hazırlık dersleri vardır.

COLLEGE TRANSFER PROGRAMI ;

Lisans derecesi almak isteyen uluslararası öğrenciler eğitimlerine Seattle Central Community College’da başlayabilirler. İşletme, Mühendislik, Bilgisayar Bilimleri, Müzik ve daha birçok alanda transfer imkanı vardır. Öğrenciler Associate of Arts veya Associate of Science bölümünden 2 senede 90 kredi tamamlayarak mezun olduktan sonra 4 yıllık bir üniversiteye transfer olarak kendi alanlarında lisans derecelerini alabilirler.

Eğitim Dalları

Associate of Sciences: Biological Sciences, Computer Sciences, Earth Science, Mathematics, Physical Sciences, Engineering and Premedical Sciences.
Associate of Arts: Muzic, Arts, Languages, Sociology, Psychology, Business, History.

COLLEGE PROFESSIONAL TECHNICAL PROGRAMS

30 dan fazla değişik program seçeneği vardır. Seçilen programa göre öğrenciler 1 yıllık sertifika, 2 yıllık Associate of Applied Science derecesi veya bazı alanlarda 3-9 aylık kısa dönem sertifika programlarına katılabilirler.

Alanlar: Apparel Design and Services, Arts Management, Biotechnology, Business Information Technology, Carpentry/Cabinetmaking, Chemical Dependency Specialist, Child & Family Studies, Commercial Photography, Culinary Arts, Film and Video Communications, Information Technology, Graphic Design, Graphic Imaging&Printing Technology, Interpreter Training(Deaf), Marine Carpentry, Marine Deck Technology, Marine Engineering, Nursing, Opthalmic Services, Respiratory Care, Social/Human Services, Surgical Technology, Technical Communication, Wireless Communication.

ULUSLARARASI STAJ PROGRAMI ;

12 aylık bu staj programı; 9 aylık akademik eğitim(ESL veya College) ve 3 aylık bir firma veya kurum stajını kapsar. Yeterli İngilizce seviyesine sahip olmayan öğrencilerin programdan önce yoğun İngilizce programına katılmaları gerekmektedir. Birçok alanda paralı ve parasız staj olanağı vardır ancak paralı stajlar garanti edilememektedir.

Başvuru Koşulları: Seattle Central Community College’a başvuru yapabilmek için; eksiksiz doldurulmuş bir başvuru formu, başvuru ücreti, eğitim masrafları için sponsor olacak kişiye ait banka referans yazısı ve 470 TOEFL skoru gerekmektedir. 470 TOEFL skoru başvuru yapabilmek için şarttır ancak kabul edilen tüm uluslararası öğrenciler ayrıca İngilizce sınavına tabi tutulacaktırlar. Ancak 520 ve üzeri TOEFL skoru ile başvuru yapan öğrenciler direkt olarak programa kabul edilirler.

Eğitim ve Konaklama Ücretleri (1 akademik yıl için): 
İngilizce Programı ücreti : 6,360 USD
College ve Kısa Dönemli Sertifika Programları : 7,182 USD
Uluslararası Staj Programı(12 ay) : 9,785 USD
Aile Yanı Konaklama : 4,725 USD dir.

0 Yorum:


 •  yazmış:


Asağıdaki arama formunu kullanın

Arama formu sitenin tüm içerği içinde aradığınız kelimenin geçtiği sayfaları bulup listeler

Ya da

Direk bize sorun

ankara@west-edu.com
×