HAKKIMIZDA YAZDIKLARINIZ

Görüşlerinizi bizimle paylaşın
Bilemediğim kelimeleri İngilizce olarak öğrendim hep. İngilizleri anlamak ne kadar zor olsa da konuşma krizini üzerimden atmak çok iyi geldi. Umarım seneye gitme şansını yeniden yakalayabilirim :)
- Beste Zeybel28.08.2014 09:17:37
Okulların değerlendirme süreçlerinin ardından yine Ayşegül Hanım ile birlikte kabul gelen okullar arasından lokasyon, akademik program gibi detayları inceleyerek gelecek ve kariyer planımda en faydalı olacak olan okula karar verdik.
- Dampa Sipahi21.07.2014 15:33:59
Bu süreç içerisinde danışmanımın kusursuz bir şekilde çalışması, bana zaman ve öncelik kazandırıyor. Profesyonel danışmanım sayesinde hiç sıkıntı çekmeden ve panik yapmadan isteklerim doğrultusunda ilerliyorum. Teşekkürler Westedu.
- Gökhan Onur16.07.2014
Özellikle bilgisayar mühendisliği alanında çok başarılı bir okul olan San Jose State University’i bana önerdiği için öncelikle tüm Westedu Yurtdışı Eğitim Danışmanlık çalışanlarına, özellikle Sayın Ayşegül Efeçınar’a teşekkür eder, yurtdışında eğitim almayı planlayan herkese Westedu Yurtdışı Eğitim Danışmanlık’la iletişim kurmalarını öneririm.
- Onur Kayıran13.07.2014
Londra’ya akademik yıl için geldim. KAPLAN ASPECT gerçekten çok iyi bir okul herkese tavsiye ediyorum.
- Tuğba Demir03.04.2013

Sık Sorulan Sorular

En çok merak ettikleriniz

Yurtdışında Dil Eğitimi almak istiyorum. Dil Eğitimime ne zaman başlayabilirim?

Yurtdışında dil eğitimi alabileceğiniz özel dil okulları, üniversiteler, enstitüler ve kolejler bulunmaktadır. Üniversite, enstitü ve kolejler hazırlık bölümlerinde dil eğitimi programları sunmaktadır. Bu programlara başlangıç genellikle üniversite eğitimi için başlagıç olarak kabul edilen Ağustos-Eylül, Aralık-Ocak, Mart-Nisan, Haziran-Temmuz aylarıdır. Yani üniversite, enstitü ve kolejler altında dil eğitimi almayı planlayan öğrenciler dil eğitimlerine sömestr başlangıç tarihlerinde başlayabilirler. Fakat bazı üniversite, kolej ve enstitüler daha sık aralıklarla dil eğitim başlangıcı sunar. Özel Dil Okullarında dil eğitimine ise genellikle hemen hemen her pazartesi başlangıç yapılabilir. Unutulmamalıdır ki bazı özel amaçlı dil eğitimi programları (İşletme İngilizcesi, İngilizce+staj, Hukuk İngilizcesi, Sınav Hazırlık Kursları vb) için her pazartesi başlangıç olmayabilir. Detaylı bilgi için WESTEDU ofislerini arayabilirsiniz.

Özel Dil Okulları ile Üniversitelerin Dil Eğitimi arasında ne gibi farklılıklar vardır?

Özel Dil Okulları sadece dil eğitimi hizmeti vermektedirler (Bazı durumlarda özel dil okulları sertifika vb programlar da sunarlar). Özel dil okulları hemen hemen her amaca yönelik dil eğitimi (Genel İngilizce Kursları, Akademik İngilizce Kursları, Sınav Hazırlık Kursları, İş İngilizcesi Kursları, Yaz Kampı Programları, Akademik Sömestr, Yıl Kursları, İş Adamlarına Yönelik Dil Kursları, küçük yaşlı öğrencilere dil + aktivite, gezi programları vb) verirler. Çok farklı amaçlara yönelik programlara yine farklı yaş gruplarından katılım söz konusudur. Özel dil okulları genellikle şehir merkezlerindeki binaların 1 yada birden fazla katında eğitim verirler (Bazı dil okulları üniversite kampüsleri içerisinde eğitim verirler). Özel Dil Okullarının pek çoğu kampüste eğitim vermediği için yurt konaklama imkanı sunmazlar. Özel Dil okulları genellikle aile yanı konaklama hizmeti verirler. Fakat aile yanı konaklmanin yanı sıra yurt konaklaması sunan özel dil okulları da bulunmaktadır.
Üniversitelerin hazırlık bölümlerinde dil eğitimi genellikle yılın 4 farklı zamanı başlar(Ağustos-Ocak-Mart-Haziran). Üniversite Dil Eğitim programları genellikle dil eğitimi sonrasında aynı okulda yada başka bir üniversitede lisans yada lisansüstü eğitim planlayan öğrenciler tarafından tercih edilir. Dolayısıyla Üniversite Dil Eğitimi programlarının çoğunlukla eğitim planlayan öğrencilere yönelik akademik İngilizce verdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Üniversite Dil Programları yurt, aile yanı ve apartman kiralama seçenekleri sunar. Üniversite dil eğitimi programları eğitimine yurtdışında devam edecek öğrencilere dil eğitimi süresince ülkeye, üniversite eğitim sistemine alışma ve kavrama şansı tanır. Her iki durumda da özel dil okulları yada üniversitelerin dil eğitimleri yetkili bakanlıklar, akreditasyon örgütleri tarafından onaylıdırlar. Böylelikle alınacak eğitim de büyük farklılıklar bulunmamaktadır. Sadece farklı beklentilere hizmet etmektedirler.

Şu anki dil seviyemi tam olarak bilmiyorum. Sizce ne kadar süre dil eğitimi almalıyım?

Ne kadar süre ile dil eğitimi almanız gerektiği, ulaşmak istediğiniz seviye (TOEFL 600, TOEFL 500 puan gibi) ve mevcut dil bilginize bağlıdır. Mevcut dil seviyenizin tespiti için WESTEDU ofislerinden yardım alabilirsiniz . Yurtdışındaki dil eğitimi programlarının ilk günü seviye tespit sınavı ile başlar. Öğrenciler yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalı bir seviye tespit sınavına alınırlar. Bu sınavın sonucuna göre bir sınıfa alınan öğrenci mevcut seviyesi görme ve eğitimini planlama şansına sahiptir. Yurtdışında dil eğitimi için bir süre kısıtlaması yoktur. İstenilen sürede katılım sağlanabilir.

Yurtdışında Dil Eğitimi maliyetleri nedir?

Yurtdışında dil eğitimi maliyetleri ülkeden ülkeye ve okuldan okula değişmektedir. Katılımcının gitmek istediği ülke, şehir, takip etmek istediği kurs(genel ,akademik,sınav hazırlık vb), katılımcının seçeceği program yoğunluğu(haftada 20, 25, 28, 30, 35 saat gibi), katılımcının konaklama tercihi (aile yanı, yurt,apartman, tek, çift kişilik oda, yarım yada tam pansiyon konaklama gibi) programının maliyetini belirleyecektir. Katılım sağlamak istediğiniz programın özelliklerini belirterek WESTEDU ofislerinden fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Yurtdışında dil eğitimine gitmek için ne kadar önce başvurmalıyım?

Yurtdışında Dil Eğitimine başlamak istediğiniz tarihten en geç 1,5 ay önce başvurmalısınız. Aksi taktirde konaklama organizasyonu ve vize işlemleri için geç kalabilirsiniz.

Dil eğitim programı bitiminde sertifika alacak mıyım?

Evet yurtdışında dil eğitimine devam eden katılımcılar dil eğitimini süresi sonunda, üzerinde katılım süresinin ve ulaşılan seviyeyi belirten bir bitirme sertifikası almaktadır.

Dil eğitimi alacağım sınıfın mevcudu ne olacak?

Özel dil okullarında sınıf mevcutları 10-15 kişi arasında değişmektedir. Bazı özel programlar daha az mevcutlu sınıflarda görülmektedir.

Yurtdışında 6 ay süreli dil eğitimine gideceğim. Bu süre bitiminde eğitim yeterli olmaz ise süreyi uzatabilir miyim?

Evet. Katılımcılar yurtdışında dil eğitimlerini uzatmak isterler ise okuldan alacakları yeni bir kabul belgesi ile vizelerini uzatmalıdırlar. Her ülkede vize uzatma kurallarının farklı olduğu unutulmamalıdır. Ayrıntılı bilgi için WESTEDU ofislerinden geniş bilgi alabilirsiniz.

Dil eğitimine gideceğim okulda benden başka Türk öğrenci olacak mı?

Yurtdışındaki dil okullarının her milliyetten öğrenci için belirlediği bir kota bulunmaktadır. Sizden başka Türk öğrenci olabilir. Fakat bu sayı katılımcıların dil eğitimini etkileyecek sayılara ulaşmaz. Ayrıca dil eğitimi süresince aile yanı konaklamalarda aynı ülkeden iki öğrenci aynı aileye verilmez.

Yurtdışında dil eğitimi için yaş sınırlaması varmı? Yetişkinler için programlar varmı?

Yurtdışında dil eğitimi için yaş sınırlaması yoktur. Fakat her program için belirlenmiş bir minimum yaş sınırı mevcuttur. Yetişkinlere özel İngilizce programları da mevcuttur. Size en uygun programın belirlenmesi için WESTEDU ofislerinden yardım alabilirsiniz.

Bu sene liseden mezun oldum. Yurtdışında üniversite okuyabilmem için ÖSS sınavına girmiş olma şartı aranıyor mu?

Yurtdışındaki üniversiteler(Amerika,Kanada,İngiltere,Avustralya ) başvuru aşamasında ÖSS sınavına girilmiş olmasını istemek. Yurtdışındaki üniversitelerin kabul aşamasında başvuru sahibini değerlendirmek üzere istediği başka şartlar mevcuttur.
Fakat YÖK yurtdışında eğitime gidecek öğrencilerin, yurtdışında eğitim programlarına başlayacakları yıla ait ÖSS sınav sonucunu denkli işlemleri için şart koşmaktadır. Yurtdışında eğitim alacak öğrencinin eğitim alacağı bölüme göre; Ön lisans yada lisans programları için ilgili alanlarda (Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık,Yabancı Dil) barajı aşmış olmasını istemektedir. YÖK bu şarta alternatif olabilecek başka sınavlar da belirlemiştir. Ayrıntılı bilgi için YÖK’e başvurabilirsiniz.

Yurtdışında üniversite eğitimi almak istiyorum şartlar nelerdir?

Yurtdışında lisans eğitimi alabilmek için en önemli şart lise mezunu olmaktır. Ayrıca yurtdışındaki üniversitelerin belirlemiş olduğu minimum lise mezuniyet ortalamaları vardır. Her okulun kabul için şart koştuğu minimum ortalama birbirinden farklıdır. Ayrıca eğitim almak istediğiniz bölüm,fakülteye göre lise eğitiminiz süresince belli kredide belirtilen dersleri almış olmanız istenir. Amerika ve Kanada’daki bazı okullar SAT, ACT yada ikisinin de alınmış olmasını ister.
Ve yurtdışında eğitim almak isteyen tüm uluslar arası öğrencilerin minimum 500-550 TOEFL yada 6,0 IELTS alması gerekmektedir.

Lise mezuniyet ortalamam iyi fakat İngilizcem yok yurtdışında eğitim alabilir miyim?

Akademik olarak şartları yerine getiren fakat dil seviyesi yetersiz öğrenciler devam edecekleri üniversite’de yada özel bir dil okulunda hazırlık eğitimi alabilirler. Dil eğitimini tamamlayarak istenilen sınav skorlarını okula sunan öğrenci takip eden dönem eğitimine başlayabilir.

Şartlı kabul nedir?

Yurtdışında lisans yada lisansüstü eğitim almak isteyen öğrencilerden istenilen sınavlar mevcuttur. TOEFL, IELTS, GMAT, GRE gibi. Diğer tüm kriterleri uygun fakat istenilen sınavı almamış öğrencilere şartlı kabul verilebilir. Şartlı kabul alan öğrenci belirtilen sömestr başlangıcına kadar sınav sonucunu okula sunmak koşulu ile programa kabul edilir. Şartlı kabul birden fazla şart yerine getirilmemişse verilmez. Ayrıca yurtdışındaki her üniversitenin şartlı kabul vermediği unutulmamalıdır.

Yurtdışında üniversiteler ne zaman başlar?

Yurtdışındaki üniversitelerin başlangıç tarihleri ülkene ülkeye ve okuldan okula değişmektedir. Fakat Amerika, Kanada ve Avustralya’daki okulların çoğu Ağustos-Eylül, Aralık-Ocak, Mart-Nisan aylarında uluslar arası öğrenci kabul eder. İngiltere’deki okulların bir çoğu ise sadece Eylül döneminde öğrenci kabul eder. Her başlangıç dönemi size uygun olmayabilir. Örneğin; Bazı okullar üniversiteye transfer olmak isteyen öğrencilerin başvurularını sadece Eylül dönemi için kabul eder.

Yurtdışında üniversite okuyabilmek için ne zaman başvurmalıyım?

Yurtdışındaki üniversiteler her başlangıç dönemi için bir son başvuru tarihi belirler. Başvuru sahiplerinin bu tarihe kadar başvurusunu sunması gerekmektedir. Son başvuru tarihleri başlangıç döneminden 6 yada 9 ay öncesinde olabileceği gibi başlangıç dönemine 1 ay kalana dek başvuru kabul eden okullar da mevcuttur. Ayrıntılı bilgi için WESTEDU ofislerini arayabilirsiniz.

Yurtdışında Üniversite başvurusu için ne tür belgelere ihtiyacım var?

Başvuru yapacağınız her okul için 1 yada 2 İngilizce lise ders dökümü (İngilizce verilmiyor ise İngilizce’ye çevrilip noterden onaylatılmalıdır)

Öğretmenlerinizden alacağınız İngilizce hazırlanmış 2 yada 3 referans mektubu

Banka Referans mektubu

Niyet mektubu

Varsa daha önce alınmış sertifikalar

TOEFL sınav skoru başvuru yapılacak okullara ETS den göndertilmelidir.

Asağıdaki arama formunu kullanın

Arama formu sitenin tüm içerği içinde aradığınız kelimenin geçtiği sayfaları bulup listeler

Ya da

Direk bize sorun

ankara@west-edu.com
×